Torsdag, bilvask og regn

I dag har jeg vaska bilen! Hehehehe, andre gang i mitt liv at jeg har vaska bil i det hele tatt (tror jeg i allefall, kan være at jeg vaska bilen når jeg var liten, det ser jeg ikke bort ifra). Nå er det vel ikke det lureste man gjør her i verden, å vaske bil i regnvær, men det måtte gjøres. Så nå er bilen gullende ren, både innvendig og utvendig!

I dag har jeg vært første gang i Gjesvær. Skulle på en dåpssamtale til noen som skal døpe ei lita jente på søndagen. Turen dit er på 38 km, 38 km over fjellet med fiskevann både her og der. Er helt utrolig, naturen her oppe. Det er et grovt landskap, stein, myr, lyng og fjellknauser. Spør du meg, så er det helt nydelig. Og sånn som været var i dag; delvis overskyet, litt sol og litt småyr underveis, ser man langt over ulene flater som munner ut i bratte småviker og gråblått hav. Jeg kan ikke komme til en annen konklusjon enn at jeg trives, virkelig trives. Så da jeg kjørte ned fra fjellet, og Gjesvær kom til syne, med storhavet rett ut, små øyer som duppet i havgapet, fugler og små hus i en klynge, fikk jeg nærmest tårer i øynene, så vakkert var det. Og jeg kunne ikke annet enn å tenke at dette har Gud skapt så vakkert for oss mennesker, slik at vi, som jeg følte der og da, kunne føle og vite at vi er bare et lite bruddstykke av en stor, stor sammenheng. Jeg følte meg bitteliten i møte med den åpne utsikten utover havet, bitteliten og omsluttet av sterk natur som nærmest favnet meg tett i svøpende hender. En smal vei som bar meg nedover fjellsiden inn mot Gjesvær, knauser som ga meg ly og bratte fjellsider som stupte ut i sjøen. *sukk* Den følelsen jeg hadde akkurat der og da kommer til å henge i meg lenge.

Der blir vel strengt tatt ikke noen sammenheng i dette blogginnlegget. Jeg antar det ikke er så farlig sånn egentlig. I går var jeg på Honningsvåg skole å traff niendeklassingene, de potensielle konfirmantene. En herlig bøsnj må jeg si, det lille inntrykket jeg fikk av dem på de tre minuttene jeg brukte. Det skal bli morro å ha konfirmanter. Tenker vi skal snakke om ting som opptar dem og som de er interessert i, pakket inn i en kirkelig ramme. Konfirmantfestival, kanskje vi får til helgesamlinger, litt tørre happenings som munner ut i gusdtjeneste eller konsert/forestilling på søndagen. Vi får se, veien blir vel litt til mens man går antar jeg.

Nå skal jeg se nyheter, og så skal jeg å svømme. Eller trene på vendinger må jeg vel heller si. Bassenget er 12.5m langt. Jeg er vant til Alfheim og 25m. Håper de har badstu iallefall!

Fred.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tast inn det du ser i feltet/løs gåten under: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.